Malinois - szkolenie psów Rybnik, szkolenie psów śląsk, psy poszukiwawcze, do wyszukiwania zapachu zwłok, zwłokowe, ratownicze, tropiące, dogoterapeuci, rescue, szkolenie psów, tor przeszkód, plac szkoleniowy, flat coated retriever, owczarek belgijski malinois, scent, track, operational-patrol dogs, tracking dogs, dogs for specjal tasks, search dogs, human scent discrimination, scent carrier, defence of a handler, patrol dogs, szkolenie psów, Rybnik. śląsk

Idź do spisu treści

Menu główne:

Malinois

Moja malinka posiada przedziwną historię. Została zakupiona przez poprzedniego właściciela na Słowacji celem przygotowania i sprzedaży do służby w Stanach Zjednoczonych. Jednakże w czasie wstępnego szkolenia doznała kontuzji tj. złamania górnej szczęki w związku z tym stała się bezużyteczna. Jakimś cudem dowiedziałem się o niej i ją odkupiłem ratując przed uśpieniem. Jest w sumie podobna do innych belgów. Jest bardzo radosna i przywiązana do mnie. Na szkoleniach grupowych po przywołaniu przez przewodników zawsze jest przy mnie pierwsza. 
Kiedy gubię się z zasięgu jej wzroku zaczyna powoli się podczołgiwać podchodzić ukradkiem, kombinować byle być blisko. Szoleniowiec mowił "zrób coś by nie była tak za tobą". Jej czujność i zdolność zapamiętywania jest ogromna. Kiedy wypuszczam ją z kojca po chwili postanawia sprawdzić swój teren i zauważa takie szczegóły jak np. konewka pozostawiona po podlewaniu roślin. Wypuszczana nocą z kojca jest czujna i zauważa każdą przechodzącą osobę. Kiedy czasami wracam późną nocą z pracy zawsze mnie wita przy bramie zanim zdążę wyjść z samochodu. Jest doskonałym stróżem. W związku z przebytą kontuzją nie szkolę jej zbyt ostro pod kątem gryzienia tylko lekkie ćwiczenia na rękaw z czym dobrze sobie radzi. Ma jednak inną bardzo dobrą cechę tzn. doskonały aport w związku z czym bardzo dobrze poszukuje próbek zapachowych umieszczonych w rożnych miejscach. Potrafi nieźle pracować w pomieszczeniach, na zewnątrz jak też w pojazdach. Pracuje bez względu na warunki tj. odgłosy, strzały mokrą czy śliską nawierzchnię. Piesek chętny do pracy o każdej porze dnia i nocy dotychczas nie udało mi się jej znudzić i zmęczyć, zawsze padam pierwszy. Posiada małe niedociągnięcia, które spowodowane są brakiem moich umiejetności i wina leży po mojej stronie. Najwiekszym moim zaniedbaniem są braki związane z socjalizacją. Każemu właścicelowi polecam tę rasę. Moim zdaniem nie jest zbyt trudna do prowadzenia jak często można usłyszeć w opiniach. Jednakże należy wspomnieć o jednym - od najwczesniejszych chwil życia pieska nie można zaniedbać socjalu, kontaktu z innymi psami, ludźmi i środowiskiem. Ciągle jednak pracujemy i staramy sie doskonalić. Niestety w tym roku w wieku 13 lat Saba odeszła.
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego